Kwas hialuronowy 0
Kwas hialuronowy

Czym jest kwas hialuronowy?

To substancja naturalnie występująca w organizmie człowieka, pełniąca w nim bardzo ważną rolę. W kosmetykach to związek chemiczny – polisacharyd. Dawniej składnik ten był pozyskiwany z tkanek zwierzęcych. Obecnie do jego wytworzenia wykorzystuje się fermentację mikrobiologiczną.

Co robi?

Kwas hialuronowy składa się z cząsteczek, które pozwalają na wiązanie wody. Jedna cząsteczka może wiązać nawet do 250 cząsteczek wody. Poprzez takie działanie kwas dostarcza i utrzymuje nawilżenie skóry oraz wilgoci w naskórku, dzięki czemu jest ona gładka i napięta.

Plusy:

 • systematycznie stosowany przywraca nawilżenie skóry oraz skutecznie je utrzymuje
 • dzięki nawilżeniu komórek skóry, jest ona gładka i napięta
 • przeciwdziała zmarszczkom, bowiem te szybciej pojawiają się na skórze przesuszonej
 • szybko się wchłania i jest bardzo wydajny
 • jest odpowiedni dla każdego rodzaju skóry

Pod jakimi nazwami go znajdziemy?

 • HYALURONIC ACID – kwas hialuronowy
 • SODIUM HYALURONATE – hialuronian sodu

Oba składniki są używane zamiennie i są równie dobre, ale lekko się różnią. Hialuronian sodu to sól kwasu hialuronowego – ma mniejszy rozmiar cząsteczki, przez co może lepiej penetrować skórę.

To nie kwas!

Kwas hialuronowy nie posiada właściwości żrących, czy złuszczających. Podczas jego stosowania nie trzeba używać dodatkowej ochrony przeciwsłonecznej. Jest to składnik w pełni bezpieczny dla skóry – biozgodny, z niskim (praktycznie zerowym) ryzykiem występowania alergii.

Co oznaczają procenty?

Procenty przy nazwie kwasu hialuronowego to nic innego, jak informacja ile kwasu hialuronowego zawarto w danym produkcie, roztworze. Na rynku zazwyczaj spotykamy kwasy 1%, 2%, 3%, czy nawet 5%. Dla przykładu: żel hialuronowy 1% zawiera w sobie 1% czystego kwasu hialuronowego, a reszta 99% to roztwór wodny i ewentualne inne dodatki, jak konserwanty.

Czy więcej procent oznacza lepiej?

Niekoniecznie. Uważa się, że aby mieć fajne efekty nawilżające, to maksymalnie możemy sięgnąć po kwas 3%. Większe stężenia mogą wywołać efekty odwrotny i wysuszać skórę.

Wygląd i gęstość

Jest przezroczysty, klarowny, o średnio gęstej konsystencji, która szybko się wchłania.

Żel 1% ma najrzadszą konsystencję. Czym większe stężenie kwasu, tym konsystencja robi się bardziej gęsta. Mimo, że konsystencja ta różni się nie wpływa ona na ogólny komfort użytkowania. Żel hialuronowy na skórze bardzo szybko się wchłania i nie pozostawia żadnej wyczuwalnej powłoczki.

Uczucie ściągnięcia i wysuszenia

Może wynikać ze zbyt dużej ilości kwasu hialuronowego – zarówno procentowo, jak i kiedy jest w zbyt dużej ilości nałożony na skórę twarzy. Nałożenie większej porcji produktu, w przypadku kwasu nie da nam więcej nawilżenia.

Różne rozmiary cząsteczek

Produkty z kwasem hialuronowym nie tylko mają różne stężenie, ale zawierają w sobie także kwas o różnych rozmiarach cząsteczek. Rozmiary tych cząsteczek są pomniejszane, dlatego, że czym mniejsza cząsteczka, tym głębiej może penetrować skórę i docierać dalej.

Rozróżniamy:

 • WIELKOCZĄSTECZKOWY (HMW – high molecular weight) – działa na powierzchni naskórka
 • MAŁOCZĄSTECZKOWY (LMW – low molecular weight) – przenika do górnych warstw naskórka
 • ULTRAMAŁOCZĄSTECZKOWY (ULMW – ultra low molecular weight) – wnika do głębszych warstw skóry

Potrójny, podwójny kwas

Wszystkie z cząsteczek mają swoje korzyści. Najlepiej korzystać z wielkocząsteczkowego albo kwasów mieszanych, czyli takich gdzie w jednym produkcie są wszystkie 3 rozmiary cząsteczek – wtedy taki produkt będzie miał w nazwie POTRÓJNY kwas hialuronowy.

Na rynku są produkty z dwoma rozmiarami cząsteczek – PODWÓJNY.

Nazwy te nie świadczą o stężeniu kwasu. Czyli możemy mieć potrójny kwas hialuronowy o stężeniu 1%. albo potrójny 3%. Produkt, który ma kwas w jednym rozmiarze cząsteczek najczęściej nie ma takiej informacji w nazwie i możemy zobaczyć nawę, np. kwas hialuronowy 1%

Do jakiej cery?

Kwas hialuronowy nadaje się do absolutnie każdego typu cery. Mogą stosować go osoby w KAŻDYM wieku. Nie uczula, jest to substancja biozgodna, nie wywołuje podrażnień , czy uczuleń.

Co powinien mieć w składzie?

 • AQUA – wodę
 • SODIUM HIALURONATE/HIALURONIC ACID (lub oba naraz)
 • KONSERWANTY – trzeba zwracać uwagę na to, czy konserwanty te są obojętne dla skóry

Często zdarza się, że producenci nie podają całego składu i nie wypisują konserwantów.

Jeśli rzeczywiście w takim kwasie nie ma konserwantów to powinien być zużyty bardzo szybko. W większości przecież to woda.

Do czego można używać kwas hialuronowy?

Pełni on rolę humektanta, tak więc jego zadanie to nawilżanie. Żel hialuronowyy możesz wykorzystać do wielu rzeczy i w wielu etapach pielęgnacji. Jeżeli potrzebujesz większego nawilżenia do kwas możesz dodawać do: domowych maseczek, kremów, serum, odżywek do włosów. Świetnie nada się, jako nawilżający podkład pod olej do twarzy lub do olejowania włosów.

Jak używać? Można wymieszać go z kremem/serum/olejem. Nałożyć POD krem/serum/olej. Nie można pozostawić go samego na twarzy, nawilżenie to trzeba zamknąć. Wystarczy nałożyć ilość wielkości groszku. Najlepiej nakładać go na wilgotną skórę – nie suchą – np. po hydrolacie

Kwas hialuronowy vs. Hydromanil

Hydromanil ma podobne działanie, ale jest to zupełnie inna substancja. Hydromanil to wyciąg roślinny (z rośliny zwanej Tarą). Kompleks nawilżający z tej rośliny zawiera w sobie galaktomannamy, które to właśnie nawilżają skórę.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl